Kanada'ya İltica

0
284

Kendi ülkesinde zulme ugrayan herkes , Kanada hava ve denız limanları ıle kara sınırında veya Kanada icinde Göçmenlik, Mülteci ve Vatandaşlık Kurumu ofislerinde sığınma talebinde bulunabilir. Kisiler sınırı yasadışı geçirken yakalanırsa gözaltına alınır ve bir göçmenlik ofisine goturulur. Bu ofislerde islemleri tamamlanan kisilere gecici bir kimlik ve korunmasi gerektigi yonundeki iddiasini ispatlamasi icin bir durusma gunu verilir ve serbest birakilir. Tüm mülteci talep sahipleri, sağlık ve güvenlik taramasından gecırılır. Yetkililer, şahsın sıgınma talebinde bulunmaya uygun olup olmadığına ; Kanada içinde veya dışında ciddi bir suç işleyip ıslemedigi,  başka bir ülkede koruma hakkı alıp almadığına göre verir. Bu islemleri tamamlayan ve “Refugee Claimant” statusunde olan kisiler Kanada icinde normal bir vatandas gibi yasamaya baslar. Kanada’da bir mülteci hak talebinde bulunan ve basvurusu alinan kisi veya ailelere, ucretsiz egitim ve saglik yardimi ile sosyal destek ve hukuki yardım verilir. Buna ek olarak, mülteci talebinde bulunan kisiler basvurmasi durumunda calisma izni de alabilir.

Mahmeke Sureci

Kisiler basvurduklari eyalet veya mahkemelerin yogunluguna gore 2-6 ay sonrasinda hakim karsinina cikar. Her bir vaka, sunulan deliller ve argümanlar temel alınarak, kararlaştırılir. Hakimler kisinin Birleşmiş Milletler (BM) sözleşmesindeki  “Mülteci” tanımını yerine getirip getirmediğini değerlendirir. BM, sözleşmesi mültecilerini, ırk, din, siyasi düşünce, uyrukluk veya belli bir toplumsal gruba üyelik temelinde zulüm korkusu taşıyan insanlar olarak tanımlıyor. Göç ve Mülteci Koruma Yasası uyarınca, korunmaya muhtaç bir kimse,  iade edildikleri takdirde acımasız ve alışılmadık muamele veya cezalandırma riskine maruz kalacak bir kişidir. Mahkemede basvurusu kabul edilen kisiler artik “Convention Refugees” olarak anilir. Once daimi oturum talebinde bulunurlar ve bu hakki aldiktan yaklasik 3 yil sonra ise Kanada vatandasi olmaya hak kazanirlar

Istatistiklere gore gecen yil yaklasik 23 bin kisi Kanadaya iltica basvurusunda bulundu. Bunlardan 1,106 kisi Türkiye vatandası. Kanada genelinde iltica başvurularının kabul edilme oranı yüzde 63 iken  Türkiye’den gelenlerin yüzde 82’si Kanada mahkemelerince haklı görüldü ve aileleriyle birlikte “protection person” yani korunan kişi statüsünü aldı.

asylum-claims

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.