Kanada Eğitimde Yine Birinci

0
145

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) 2012 raporlarına göre Kanada dünyanın en eğitimli ülkesi. Dünya çapında kabul gören, sürekli ve yüksek kaliteli eğitim sistemine sahip Kanada, OECD Eğitim Raporu, 2016 açıklamalarına göre de eğitim performansı açısından en yüksek notu alan ülkelerin başında geliyor.

Yüksek standartları ve kaliteleriyle göz dolduran Kanada’daki eğitim kurumlarında; bilgisayar mühendisliği, işletme, telekomünikasyon, tıp ve ziraat en çok ilgi gören ve kalitesi dünyaca tanınmış bölümlerin başında geliyor. Biyoteknoloji, işletme, ekonomi, mühendislik, iletişim ve medya ile İngilizce, edebiyat, doğa bilimleri, eğitim ve sosyal hizmet gibi çeşitli alanlar da öğrencilere sunulan en popüler lisans bölümlerinden. Ayrıca, öğrencilere sunulan birçok kombine program bulunuyor. Bilgisayar ve enformasyon teknolojisinde uluslararası lider durumunda olan Kanada telekomünikasyon, nakliye, mühendislik, havacılık, şehir ulaştırma, mikro elektronik,tıp aletleri, gelişmiş software, hidroelektrik ve nükleer enerji, lazer ve opto-elektronik, yiyecek içecek, okyanus ve çevre sanayii gibi sektörlerdeki gelişmişliği ile tanınıyor.

Eğitimin belli standartlara uygun gerçekleştirilmesine büyük önem verilen Kanada’da, üniversiteler arasındaki farklar en aza indirgenmiştir. Yani Toronto Üniversitesi’nden değil de Manitoba Üniversitesi’nden mezun olmak kariyerinizde bir olumsuzluk yaratmaz.

Aynı durum, kolejler ve diğer eğitim kurumları için de geçerlidir. Kanada’da eğitim iş hayatına kolayca uyum sağlanabilecek uygulamalar içerir ki bu da eğitimin ezberden uzak, öğrencinin doğal merak duygusunu doyuran bir eğitim sistemi içinde, yapabileceklerini keşfetmesi ve başarması anlamına geliyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.