Nobel Ödüllü Cesur Kadın Onursal Kanada Vatandaşı

0
146

Nobel Barış Ödülü sahibi Pakistan asıllı kadın aktivist Malala Yousafzai, Kanada Parlamentosu’nda düzenlenen bir törenle onursal Kanada vatandaşı oldu.  Malala Pakistan’da kız çocuklarının eğitimi için yaptıklarıyla tanındı ve zamanla bütün dünyanın ilgisini çekti. 15 Ekim 2012 günü Taliban tarafından düzenlenen silahlı saldırıda başından vurulan Malala Yousafzai, 2014’te Nobel Barış Ödülü’nü almıştı.

12 Nisan Çarşamba günü Kanada Parlamentosu’na hitap eden Malala konuşmasında, kız çocuklarının eğitimine, mültecilere, kadın haklarına ve barışa katkıları için Kanada’ya teşekkür etti. Malala, Başbakan Trudeau’ya hitaben  “Siz insanlık için ayağa kalkmanın anlamı biliyorsunuz ve dünyaya gerçek bir örneksiniz. Daha birçok ülke ve daha birçok liderin sizin ayak izlerinizi takip edeceğinden umutluyum” dedi. Başbakan Trudeau ise Malala’nın hikayesinin bir çok insan için ilham kaynağı olduğunu söyledi. Trudeau, “Taliban’ın elinde yaşadığınız tüm şiddete rağmen zulüm karşısında daha da güçlü durdunuz; adalete olan tutkunuz yalnızca yoğunlaştı” diye ekledi.

Malala Yusufzay kimdir?

Pakistan’ın kuzeyinde, Taliban’ın güçlü olduğu Svat Vadisi’nde 1997’de dünyaya gelen Malala Yousufzai, çocuk yaşta iken eğitim ve kadın hakları konulardaki aktivistliğiyle tanındı ve kızların okuması için yürüttüğü kampanyalar nedeniyle ülkede sembol isim haline geldi. Çocuk aktivist, kız çocuklarının eğitimi için verdiği mücadele dolayısıyla 2011 yılında Pakistan hükümetince verilen “ulusal barış ödülüne” layık görüldü.

Malala, BBC’nin Urduca servisine yaşadıkları bölgenin kontrolünü ele geçiren Taliban militanlarıyla yaşamanın nasıl bir şey olduğuyla ilgili yazdığı günlükle gündeme geldi. Yazıları dünyanın ilgisini çekince Malala, New York Times gazetesinin belgeselinde yer aldı. Pakistanlı kızların okula gitmesi için sürdürdüğü mücadele nedeniyle Pakistan Talibanı’nın hedefinde olan Malala, 9 Ekim 2012’de militanlar tarafından düzenlenen silahlı saldırıda baş ve boynundan vuruldu. Ravalpindi kentindeki askeri hastanede tedavi altına alınan Malala, daha sonra İngiltere’ye götürüldü ve tedavisi tamamlandı. Malala, sağlığına kavuşmasının ardından kız çocuklarının eğitimi için verilen küresel mücadelenin simgesi haline geldi.  Yaşadıklarını “Ben Malala” adlı otobiyografik kitabında anlatan Yousufzai, 16. doğum günü olan 12 Temmuz 2013’te Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na hitap ederek “Beni vuran teröristler, hedeflerimi değiştirebileceklerini ve tutkularımı sona erdirebileceklerini düşündüler. Oysa sadece zayıflığımı, korkularımı ve umutsuzluğu öldürdüler. Güç ve cesaret kazanarak yeniden doğdum. Kimseye karşı değilim. Bugün burada sadece dünya üzerindeki her çocuğun eğitim hakkını savunmak için bulunuyorum. Taliban ve tüm teröristlerin çocukları için de eğitim istiyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.