Kanada'ya Meksikalı Akını

0
202

mexico-vs-canada-fifa-qualifying-matchKanada Göç ve Mülteci Kurumu (IRB) verilerine göre, Meksika’dan Kanada’ya gelerek sığınma talep edenlerin sayısında kelimenin tam anlamı ile patlama yaşandı. Şubat 2017’de, Kanada’ya iltica eden Meksikalılar, bir önceki yılın Şubat ayına göre % 2,500 arttı. Bu artışın temel nedeni Başbakan Justin Trudeau’nun, bazı göçmenlik uzmanlarının isteklerine karşı Aralık 2016’da Meksikalı gezginler için vize şartını kaldırması oldu. 2017 yılının ilk iki ayındaki ortalama artış ise geçen yıla göre  % 1000 olarak gerçekleşti. Geçen yıl ilk iki ayda Meksika’dan sadece 16 iltica başvurusu olmuştu. Bu Ocak ve Şubat’ta ise 165 kişi başvurdu.  Bunun sadece bir başlangıç olduğuna inananlar var. Yakın tarihli bir Reuters raporunda, ABD’den sınır dışı edilen Meksikalı uyruklularla yapılan mülakatlar yer aldı. ABD’de uyuşturucu bulundurma ve yasadışı olarak çalıştığı için gönderilen bir adam, “Belgesiz olanlar için, sanırım (Amerika Birleşik Devletleri) bitti. Şimdi de Kanada zamanı” ifadesini kullandı.

Kanada sınırına gelen veya bir şekilde Kanada’ya giren birisi, mülteci olmak için başvurabiliyor. Kişinin Kanada hakimine, mültecilerin yasal tanımına uyduğunu, zulüm korkusuyla karşı karşıya olduğunu ve kendi ülkesinin güvenlik ve koruma sağlamadığını göstermesi gerekiyor. Bu başvuru sahiplerine, Kanada vergi mükelleflerinin de üzerinde hizmetler sunan, Geçici Federal Sağlık Programı da dahil olmak üzere, Kanada’nın cömert sosyal güvenlik ağı üzerinde tam erişim hakkı sağlanıyor.

Ancak yapılan araştırmalara göre Meksika sığınmacılar genellikle Kanada’nın mülteci statüsünü karşılamada başarısız oluyorlar.
Meksikalı yolculara vize verme kararı öncesinde Kanada yaklaşık 10.000 Meksikalı sığınmacı aldı. Bu başvuruların ancak yaklaşık % 10’u sonunda Kanada’ya kabul edildi ve mülteci statüsü verildi. Vakaların geri kalan % 90’ı ya talep sahibi tarafından  terk edildi ya da bir Kanada göçmenlik hakimi tarafından reddedildi. Bu sahte davacılar sosyal yardım programları, adli yardım, mahkeme masrafları ve tehcir hizmetleri yoluyla, vergi mükelleflerine yüz milyonlarca dolara mal oldu.

Meksika sığınmacıları için düşük kabul oranı, Meksika’nın tehlikeli bir ülke olmasına rağmen, tehlikeli bir yerden gelmenin Kanada’daki sığınma hakkı için yeterli olmadığını kanıtlıyor. İltica başvurusunun kabulü için kişi doğrudan zulümle karşı karşıya kalmalıdır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.