Montreal Mülteciler İçin 'Sığınma Şehri' İlan Edildi

0
316

cda-us-border-refugees-20170217Kanada-ABD sınırında bulunan Montreal, yasal olmayan yollarla Kanada’ya gelen kişiler için ‘Sığınma Şehri’ ilan edildi. Zor şartlar altında Amerika’dan Kanada’ya geçen mültecileri bir nebze de olsa sevindiren karar, Montreal Belediye Meclisi tarafından oy birligi ile alındı.

Montreal Belediye Başkanı Denis Coderre alınan karar gereği, ABD ile olan sınırı yürüyerek geçip Kanada’ya sığınanlara, yasal dokümanları olmasa bile her türlü hizmetin verileceğini söyledi. Belediye Başkanı Denis Coderre, güvenlikten taviz vermeden, savunmasız kişilere yardımcı olacaklarını ifade etti. Dünyanın dört bir tarafından Kanada’ya gelen sığınmacıların sayısı, özellikle ABD Başkanı Donald Trump’ın göçmen karşıtı açıklamaları sonrasında artmıştı. Montreal Belediye Meclisi’nde alınan karar gereği, henüz hiçbir belgesi olmayan kişilerin, sınırdışı edilmekten korkmadan hizmet alabilmelerine karar verildi. Buna göre ABD’den yürüyerek sınırı geçen ve Montreal’e ulaşanlara, sağlık, barınma, yiyecek ve giyecek yardımı yapılacak. Bu kişilerin, ülkedeki yasal statüleri için de gereken işlemler eşzamanlı olarak yürütülecek.

Öte yandan Montreal merkezli insan hakları örgütü olan ‘Sınır Ötesi Dayanışma’ adına yapılan açıklamada, belediyenin kararı memnuniyetle karşıladı. Sınır Ötesi Dayanışma Grubu, “Kolay sembolizmin ötesinde adımlar atılmalı. Montreal polisi de belgesiz göçmenleri tutuklayıp Kanada Federal  Sınır Polisi’ne teslim etmekten vazgeçmeli” açıklamasında bulundu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.