Kanada’yı Keşfedin

0
499

Kanada, Amerika kıtasının kuzeyinde Atlantik ile Pasifik okyanusları arasında  9 milyon 220,970 km² toprağı ile Rusya’dan sonra dünyanın ikinci en büyük ülkesidir. 3 milyon gölü ve yüzlerce ırmağı ile dünyanın en büyük tatlı su kaynağıdır.Kanada ayrıca dünyanın en uzun kıyı şeridine sahiptir. Hiç bozulmadan kalmış doğal güzellikleri ve yaban hayatı ile de dünyada ilk sıradadır. Bu kadar büyük bir arazide sadece 35 milyon nüfusun yaşıyor olması da bir hayli ilginçtir. Kanada nüfusunun %77’lik kısmı kentlerde yaşar. Ülkenin ekonomik ve iklimsel koşulları nüfus dağılımının düzensiz olmasına yol açmıştır. Kanadalıların  % 80’i ülkenin % 12’lik kısmında ABD sınırında yaşıyor. Kuzeybatı bölgeleri Nunavut ve Yukon Kanada’nın toprak kütlesinin üçte birini içerir, ancak nüfusu yalnızca 100.000’dir.  Kanada, doğudan batıya 7,000 kilometre civarındadır. Halifax-Nova Scotia’dan Vancouver-British Columbia’ya arabayla 7 gün; uçakla 7 saat civarında sürmektedir.

20160801_153801Huzur ve Güven Ülkesi

Kanada 45 farklı etnik kökenden ve bir çok dinden insanların barış içinde yaşadığı çok uluslu bir göçmen ülkesidir. Kurucu milletler olan İngilız ve Fransızlar coğunluğu oluşturmaktadır. Kanada’nın resmi dilleri İngilizce ve Fransızca’dır. Kanada güvenli bir ülkedir. Suç oranları sıfıra yakındır. Öyle ki bir çok şehirde insanlar kapılarını bile kilitlemeden evlerinden çıkabilmektedir. Kanada şehirleri dünyada yaşanabilecek şehirler sıralamasında sürekli ilk sıralarda yer almaktadır. Kanadalılar çok kibar ve yardımseverdir. Toronto gibi büyük şehirlerin merkezleri dışında stressiz yaşamak mümkündür. Hangi dine inanırsanız inanın Kanada sizi kucaklar ve sizlere dininizin gereklerini uygulayabilmeniz için imkanlar sunar. Yahudı inancına gore hazırlanmış ‘Kosher’ ve İslam inancına göre hazırlanmış ‘Helal’ gıdalar yaygın olarak satılır.

iceskatingYüksek Yaşam Standartları

Kanada dünyada en yüksek refah düzeyine sahip birkaç ülkeden birisidir. Kanadalıların %65’inden fazlası kendi evlerine sahiptir. Enflasyon çok düşük vatandaşların satınalma gücü yüksektir. İşsizlik sorunu yoktur. Sosyal yardımlar sayesinde düşük gelirlilerin mağduriyet yaşaması engellenmiştir. Kişi başına düşen otomobil, buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon, telefon gibi dayanaklı tüketim malların oranı çok yüksektir. Medya, sanatsal etkinlikler bakımından da Kanada oldukça gelişmiş durumdadır. 1000’den daha fazla radyo istasyonu ve 700’ün üzerinde televizyon istasyonu bulunmaktadır. Bütün önemli şehir merkezleri; değişik alışveriş merkezleri, restorantlar, tiyatrolar, sanat galerisi ve müzelere sahiptir. Kanada şehirlerinde; mükemmel spor ve eğlence tesislerinin yanı sıra doyumsuz güzellikle sayısız park ve bahçeler bulunmaktadır. Mevsim ne olursa olsun Kanada’da size uygun bir yer ve etkinlik mutlaka bulunur.

morainegolu_tg.jpgİklimi

Kanada’da, iklimi İzmir ile benzerlik gösteren Vancouver’dan, 70. Kuzey paralelin sürekli buzlarla kaplı bölgelerine, British Columbia’nın batı kıyılarındaki verimli bitki örtülerine kadar pek çok farklı iklim bölgesi mevcuttur. Bununla beraber, Kanada’nın ABD ile sınır bölgeleri boyunca uzanan kesimlerinde dört mevsim yaşanmaktadır. Bitki örtüsünün yenilenmesi, göçmen kuşların yuvalarına dönmeleri ve uzun ve sıcak günlerin habercisi olan ilkbahar Kanada’da her zaman heyecan verici bir dönemdir. Yazlar genellikle sıcak ve güneşlidir, sıcaklık 35 dereceye çıkabilir. Sonbahar daha serin ve birçokları için daha rahat bir mevsimdir. Sonbahar yaprakları mükemmel tabiat manzaralar oluşturur. Kuzey bölgelerinde  bazen 24 saat gündüz olur kış aylarında ise güneş kaybolur ve karanlık üç ay boyunca devam eder. Kuzeyin büyük kısmı, engin kayalık ve  tundralardan oluşmaktadır. Eşsiz bir doğa olayı olan Kuzey Işıkları (Northern Lights) Kanada’nın Yukon, Saskatchewan, Newfoundland, Nova Scotia bölgelerinde görülür.

kanadakar_tgArazi Yapısı

Kanada’nın yapısı çok değişkendir. Ülkenin batısı dağlıktır ve Canadian Rockies en büyük sıradağlarıdır. Orta bölgesi engin bir ovadır ve Alberta, Saskatchewan, ve Manitoba’nın çoğunu kaplar. Manitoba, Ontario, ve Quebec’in kuzeyi Kanada Kalkanı olarak bilinen kayalık bölgede bulunur. Bu bölge tarıma elverişli değildir ancak geniş mineral kaynakları vardır. Saskatchewan ve Manitoba’daki ovalar büyük tarımsal alanları nedeniyle “ekmek sepeti” olarak tanınır. Büyük Göller-St. Lawrence Nehri havzasındaki Ontario ve Quebec’in güneyi sulu tarım ve mandıracılık açısından zengindir ve ülkenin en çok yerleşilmiş bölgesidir. Appalachian Dağları, nehir vadileriyle girintili inişli çıkışlı tepeler oluşturarak New Brunswick, Yeni İskoçya, Quebec’deki Gaspe Yarımadası ve Newfoundland içinden dolaşır. Kanada’da en yüksek nokta 5,959 metre ile Logan Dağı’dır. Kanada 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşur.

Newfoundland and Labrador

Newfoundland ve Labrador Eyaleti, Kuzey Amerika’nın en doğu noktasıdır. Doğadaki güzelliğinin yanı sıra, denize bağlı benzersiz bir mirasa sahiptir. İngiliz İmparatorluğu’nun en eski kolonisi ve Kanada’nın erken dönem tarihindeki yerleşim yeridir. Sahillerde balıkçılık, kıyıdan uzakta ise petrol ve gaz çıkarma ekonominin temelidir. Labrador’un ayrıca büyük hidro-elektrik kaynakları da vardır.

Prens Edward Island

Prens Edward Adası (P.E.I), plajları, kırmızı toprakları ve tarımı, özellikle patatesleri ile bilinen en küçük eyalettir.

Nova Scotia

Dünyanın en büyük gel-git olayı Fundy Körfezi’nde yaşanır. Eyaletin kimliğini gemi inşaatı, balıkçılık ve deniz taşımacılığı oluşturur. Başkent Halifax, Kanada’nın en büyük doğu kıyısı limanı, derin su ve buzdan yoksun olarak, Atlantik ticareti ve savunmasında önemli bir rol oynamıştır ve Kanada’nın en büyük deniz tabanına ev sahipliği yapmaktadır. Nova Scotia’nın uzun bir kömür madenciliği, ormancılık ve tarım geçmişi var. Bugün kıyıdan uzakta petrol ve gaz arama da yapılıyor. Eyaletteki Celtic ve Gael gelenekleri canlı bir kültürün sürdürülmesini sağlıyor. Nova Scotia, Halifax 700’den fazla festivale ev sahipliği yapmaktadır.

New Brunswick

Ormancılık, tarım, balıkçılık, madencilik, gıda işleme ve turizm başlıca endüstrilerdir. Saint John en büyük şehir, liman ve üretim merkezi; Fredericton, tarihi başkenttir. Eyalet şehirleri, Fransız kültür mirası ve tarihi, sokak festivalleri ve geleneksel müziğin canlılığını yaşar.

kanadaspor_tg.jpg

Quebec

Quebec’te, St. Lawrence Nehri boyunca veya yakınında, yaklaşık sekiz milyon insan yaşıyor ve çoğunun ana dili Fransızca. Quebec, Kanada’nın kağıt hamuru ve kağıt üreticisidir. Eyalet son yıllarda Kanada’nın en büyük hidroelektrik üreticisi haline geldi. Quebec, ilaç ve havacılık gibi ileri teknoloji endüstrilerinde liderdir. Quebec filmleri, müzik, edebi eser ve mutfağı, özellikle de Fransızca konuşan ulusların bir birliği olan ‘La Francophonie’ ile uluslararası üne sahiptir. Kanada’nın en büyük ikinci şehri ve Paris’ten sonra dünyada Fransızca konuşan ikinci büyük şehir olan Montreal, kültürel çeşitliliği ile ünlüdür.

photo1jpg

Ontario

13,4 milyon nüfusu ile Ontario eyaleti en kalabalık eyalet. Büyük ve kültürel açıdan çeşitlilik gösteren nüfus, doğal kaynaklar ve stratejik konumu hayati bir ekonomiye katkıda bulunur. Toronto, Kanada’nın en büyük şehridir ve ülkenin ana finans merkezi konumundadır. Birçok kişi, Kanada ihracatının büyük bir yüzdesini üreten hizmet veya imalat sanayiinde çalışmaktadır. Niagara Şelaleleri, bağları, şarapları ve meyve mahsulleri ile meşhurdur. Ontario çiftçileri süt ve sığır, kümes hayvanları ve sebze ve tahıl ürünleri yetiştirir. Ontario ve Amerika Birleşik Devletleri arasında beş büyük göl var: Ontario Gölü, Erie Gölü, Huron Gölü, Michigan Gölü ve dünyanın en büyük tatlısu gölü olan Superior Gölü.

hnc-niagarafalls-bannerslider_0

Manitoba

Manitoba ekonomisi tarım, madencilik ve hidroelektrik enerji üretimine dayanıyor. Eyaletin en kalabalık şehri Winnipeg’dir ve Kanada’nın en ünlü cadde kavşağına sahip olan Exchange Bölgesi, Portage ve Main’dir. Winnipeg’un Fransız Mahallesi olan St. Boniface, Batı Kanada’nın en büyük Fransız topluluğuna (45.000) sahiptir. Yerli halklar olan Aborijinlerin nüfusu % 15’in üzerindedir. Manitoba, Ukrayna kültürünün önemli bir merkezidir ve yaşayanların % 14’ü Ukrayna kökenlidir.

Saskatchewan

Bir zamanlar “dünya ekmek sepeti” ve “buğday ili” olarak bilinen Saskatchewan, Kanada’daki ekilebilir arazinin% 40’ına sahip ve ülkenin en büyük tahıl ve yağlı tohum üreticisidir. Aynı zamanda dünyanın en zengin uranyum ve potas birikintilerine sahiptir. Petrol ve doğal gaz çıkarılan bir eyalettir. Başkent Regina, Royal Canadian Mounted Police’nin eğitim akademisine ev sahipliği yapıyor. En büyük şehir olan Saskatoon, madencilik endüstrisinin merkezi ve önemli bir eğitim, araştırma ve teknoloji merkezidir.

Northern-Lights-Norway.jpgAlberta

Rocky Dağları’nı barındıran Alberta Kraliçe Victoria’nın dördüncü kızı olan Prenses Louise Caroline Alberta’nın adını taşıyor. Alberta’nın 1885 yılında kurulan Banff Ulusal Parkı da dahil olmak üzere beş ulusal parkı vardır. Eski tarihteki fosiller ve dinozor buluntuları dünyanın en zengin mevduatlarının bazılarını barındıran engebeli Badlands’lara ev sahipliği yapmaktadır. Alberta, petrol ve gazın en büyük üreticisidir ve kuzeydeki petrol kumları büyük bir enerji kaynağı olarak geliştirilmektedir. Alberta ayrıca, özellikle Kanada’yı dünyanın en büyük sığır eti üreticilerinden biri yapan engin sığır çiftliklerinde tarım için de ünlüdür.

British Columbia(B.C)

Kanada’nın en batılı eyaletidir ve nüfusu dört milyon kadardır. Vancouver limanı, Asya Pasifikine açılan kapıdır. B.C’de üretilen tüm malların yaklaşık yarısı kereste, gazete kağıdı ve kağıt hamuru ve kağıt ürünleri de dahil olmak üzere ormancılık ürünleridir. İnşaat ve turizm de gelişmiştir. Yaklaşık 600 parkıyla, Kanada’daki en geniş park sistemine sahiptir. Ilıman iklimi nedeniyle Ön Asya ve Uzak doğuluların tercih ettığı bir eyalettir. Başkent Victoria, bir turizm merkezi ve donanmanın Pasifik filosunun karargahıdır.

mt-logan-north-fork-bridge-creek-sunrise.jpgYukon

Madencilik, ekonominin önemli bir parçası olarak kalmaktadır. Alaska’ya geçiş noktasıdır. Yukon şimdiye kadar Kanada’da kaydedilen en soğuk hava sıcaklığına (-63 ° C) sahiptir. Yukon’da bulunan Mount Logan, Kanada’nın en yüksek dağıdır.

Nunavut

Inuktitut adı verilen yerlilerin yaşadığı soğuk bölgedir. Sadece 35 bin insan yaşamaktadır. Yerli dilleri Inuit ve Inuktitut resmi bir dildir ve okullarda eğitim dilidir. Balinalar, kutup ayıları ve dev buzullar, Nunavut turizminin parçasıdır.

98466886

Northwest Territories

Kuzey Kanada’daki üç bölgeden ikinci en büyük ve en kalabalık topluluktur. Nüfusu 2016 itibariyle 45 bindir. Yellowknife başkentidir. Kuzeybatı Bölgeleri biraz daha sıcak bir iklime sahiptir ve hem kıta ormanı (tayland) hem de tundralar vardır. En kuzey bölgeleri Kanada Arktik Takımadaları’nın bir parçasını oluşturur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.