Kanada Nüfusu 35 Milyonu Aştı

0
233

c4kvycvxuaizno8-jpg-largeKanada İstatistik Kurumu 2016 yılı sonu itibariyle Kanada nüfusunun 35 milyon 151 bin 728 kişiye ulaştığını açıkladı. 2011 sayımına göre nüfus 1.7 milyon artarken, nüfus artış hızı yüzde 5,0 olarak gerçekleşti. Kanada’daki göçmen artışı, büyümenin üçte ikisini oluşturuyor. Doğal artış ise (doğum sayısı ve ölüm arasındaki fark) geriye kalan üçte birini oluşturuyor. Önümüzdeki yıllarda da, Kanada’daki nüfus artışının, düşük doğurganlık ve yaşlanan nüfusdan ötürü doğal artıştan çok, göç artışıyla bağlantılı olarak devam edeceği öngörülüyor.

Kanada 2011-2016 yılları arasındaki yıllık ortalama% 1,0’lik nüfus artışı oranı ile, G20 ülkeleri arasında Suudi Arabistan, Türkiye, Güney Afrika, Avustralya, Meksika, Endonezya ve Hindistan’ın ardından sekizinci sırada yer aldı. Üç G7 ülkesi Almanya, İtalya ve Japonya ise son yıllarda doğumdan çok daha fazla ölüm kaydetti. Bu, bu ülkelerdeki nüfus artışının tamamen göç artışına bağlı olduğu anlamına geliyor.

Kanada’nın geniş bir arazide (9 milyon kilometrekareye yakın) yaşayan küçük bir nüfusa sahip olması, diğer ülkelerle karşılaştırıldığında nüfus yoğunluğunun düşmesine neden olmaktadır. Örneğin, Kanada’da 2016’da kilometre kare başına 3.9 kişi varken ABD’de kilometre kare başına 35.3 kişi yaşıyor. Bununla birlikte, Kanada nüfusu coğrafi olarak çok dar bir alanda yoğunlaşmış durumda.

2016 yılında, üç kişiden ikisi (% 66) Kanada’nın güneyindeki ABD sınırının 100 kilometre içinde yaşıyor ve bu bölge Kanada topraklarının sadece % 4’ünü temsil ediyor. Toronto, Vancouver Montreal gibi Kanada’nın büyük şehirleri sınırın yakınında. Bu şehirlerde nüfus yoğunluğu, ulusal ortalamanın çok üzerinde. Vancouver, kilometre kare başına 5.400’den fazla kişi ile Kanada’da en yüksek nüfus yoğunluğuna sahip. Ancak Toronto 5,928,040 nüfus ile hala en kalabalık şehir.Nüfusunu en çok artıran şehirler, yüzde 14,6 ile Calgary ve yüzde 13.9’luk artış ile Edmonton oldu. Başkent Ottawa da yüzde 5.5’lık nüfus artışı sayesinde 1 milyon 323 bin kişiye ulaştı.

Merkez Kanada olarak gösterilen Ontario ve Quebec eyaletlerinin nüfusu Kanada nüfusunun% 61.5’ini oluşturuyor. Ontario, 13.4 milyon nüfus ile en kalabalık eyalet. Fransız bölgesi olarak bilinen Quebec 8 milyon 164 bin nüfus ile ikinci sırada. Sert iklim nedeniyle yaşama fazla müsait olmayan Yukon ve Nunavut bölgelerinde ise sadece 35’er bin kişi yaşıyor.

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.